Sabah Gazetesi

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, üzerinde Bakırköy Kadın Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin bulunduğu 5 bin 250 metrekarelik arazi ihalesinin ikinci oturumunu dün yaptı. Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı modeliyle satışa sunulan arsanın ihalesinde en yüksek teklif Baş Yapı'dan geldi. İlk oturumda 30 milyon lira teklif eden şirket, 200 milyon lira toplam satış geliri üzerinden yüzde 31 yani 62 milyon liraya ihaleyi kazandı. 11 firmanın yarıştığı ilk oturumda en yüksek teklifi veren Beyaz İnşaat, 2'nci sözlü turda çekildi. İkinci oturumda sadece 3 firma teklif verdi. Siyah Kalem İnşaat ve Gül İnşaat'ın katıldığı ikinci oturum kıran kırana geçti. Siyah Kalem 196 milyon 406 bin lira teklif ederken, Gül İnşaat 176 milyon lirada kaldı.

AVM yapmayacağız
İhale sonrası konuştuğumuz Baş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Musa Baş, hastane yerine AVM yapılacağı yönündeki eleştirilere açıklık getirdi. Baş, "Yenimahalle'nin dokusuna uygun bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Henüz netleşen bir şey yok. Ancak alışveriş merkezi yapmayacağız. Hastane ya da konut olabilir. Yıl sonuna yetiştiririz" dedi.

Mimarlar Odası da itiraz etmişti
Mimarlar Odası Bakırköy Şubesi, hastanenin bulunduğu arazide Bizans'tan kalma kalıntıların olduğunu ve çıkartılıp sergilenmesi için İstanbul 6 No'lu Koruma Kurulu'na başvurduklarını açıklamıştı. Öte yandan Bakırköy Belediyesi'nin 2014'te arsanın plan değişikliğine yönelik İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde açtığı bir dava da bulunuyor.